Csökkent a tőkeérték Európa ingatlanpiacain

Európában tovább folytatódott a kereskedelmi ingatlanok értékének csökkenése 2012 második negyedévében mintegy 0,9 százalékkal. – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb európai értékbecslési jelentéséből.

Németország volt az egyetlen olyan piac Európában, ahol nem csökkent a kereskedelmi ingatlanok értéke. Más piacokon, mint például Franciaországban (-0,3%), Közép-Kelet-Európában (-0,7%) és Skandináviában (-0,1%) kismértékű esést szenvedtek el az ingatlanok. Dél-Európában és Írországban viszont sokkal kedvezőtlenebb a helyzet, az ingatlanok értéke a 2008. IV. negyedéve és 2009. II. negyedéve között mért esés után a legnagyobb veszteséget (-4,9%) könyvelhették el az elmúlt időszakban. A befektetői kedv ilyen mértékű romlása a tőkeérték gyorsuló csökkenését okozza. Éves szinten Franciaországban ( 2,2%) volt csak pozitív változás, míg Dél-Európában és Írországban 9,9 százalékkal került esett vissza a tőkeérték.

 

A kiskereskedelmi ingatlanok a legjobban teljesítők

A szektorokat vizsgálva a kiskereskedelmi ingatlanok mutatták fel a legjobb teljesítményt, a tőkeérték a 2012 első negyedéves 0,1 százalékos emelkedés után a második negyedben fél százalékot csökkent a kontinensen (az Egyesült Királyság piacát nem számolva), ami a befektetők első osztályú ingatlanok iránti töretlen keresletével magyarázható.

 

A kiskereskedelmi ingatlanok értékváltozása így most már 11. alkalommal múlja felül (az elmúlt időszak 18 negyedéve közül) a többi szektor teljesítményét, ami legfőképpen az ipari ingatlanokkal szemben feltűnő, hiszen a különbség immár 10,7%. A tőkeérték leginkább az ipari ingatlanok esetében csökkent (-1.4%), de még így is jobban teljesített 2012 első negyedévéhez képest (-3,3%).

 

Hozam a változások fő okozója

2012 második negyedében az ipari ingatlanok kivételével az ingatlanpiacon csökkentek a hozamok, az összesített változás -0,7% volt, az ERV (Estimated Rental Value, becsült bérleti érték) hatás -0,2 százalékot tett ki. Fontos megjegyezni, hogy az „egészségesebb” gazdasággal rendelkező Németországban, Skandináviában és Franciaországban az ERV kismértékben, de pozitív volt, míg a negatív eredmény oka a déli piacok rossz teljesítménye.

 

A kiskereskedelmi ingatlanok esetében mind a hozamok, mind a bérleti díjak felfelé mozdultak a szektorok között egyedüliként. A legnagyobb hozamemelkedés Dél-Európában ( 3.7%) volt, míg az Egyesült Királyságban -1,2% százalékkal csökkentek a hozamok.

 

Kilátások

Az euró zóna éppen hogy elkerülte a recessziót az első negyedévben, de a periféria miatt ismételten felújult aggodalmak bizonytalan kilátásokhoz vezetnek. A kereskedelmi ingatlanbefektetési aktivitás kismértékben romlott a második negyedévben az első negyedhez viszonyítva, néhány piac pedig egyesen összerogyott Dél-Európában és a közép-kelet-európai régióban. Az erős befektetői kereslet ellenére a minőségi ingatlanok kínálatának hiánya miatt áll a befektetési piac Németországban, Skandináviában és közép-kelet-európai régió egyes országaiban.

 

„Összességében az európai ingatlanpiacokon a tőkeérték kismértékben, 0,9 százalékkal csökkent 2012 második negyedévében. Ez a relatíve lanyha teljesítmény mélyülő polarizációt takar nemcsak az egyes piacok, de az első- és másodosztályú ingatatlanok között is, amelyek esetében a hozamkülönbség is nő. Úgy véljük, a bankok szabadulni akarása a menedzselt ingatlanoktól rövid és középtávon is egyre gyakoribb lehet, ráadásul az árazás is átláthatóbbá válhat, főleg ami a másodlagos ingatlanokat illeti.” – mondta Andrew Barber, a CBRE értékbecslési igazgatója.

 

„Arra számítunk, hogy a tőkeértékek stabilak maradnak az első osztályú ingatlanok esetében, míg azok az eszközök, amelyek nem teljesítik az első osztály kritériumait, esni fognak. Az elérhető finanszírozás hiánya továbbra is nyomasztani fogja a piacot, az első- és másodosztályú ingatlanok közötti hozamkülönbség pedig tovább nő.” – nyilatkozta a magyarországi piacra vonatkozóan Graham McMillan, a CBRE budapesti értékbecslési vezetője.