Beindult az Adóhivatal: 40 milliárd pluszban az állam

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak sikerült beszednie a plusz 40 milliárd forintnyi általános forgalmi adót az év utolsó hónapjaiban a Magyar Hírlap cikke szerint. Ezt a többletbevételt várta el a kormány, miután Matolcsy György szeptemberben bejelentette az idei költségvetési elcsúszást kezelő 100 milliárd forintos intézkedéscsomagot.

A napilap szombati cikke szerint az adóhatáság munkaerő-átcsoportosítással és többletmunkával tudta beszedni a plusz 40 milliárd forintot. “A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által meghatározott plusz negyvenmilliárd forint általános forgalmi adót sikerrel beszedte november végéig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV)” – fejtette ki Burillák Attila, a hatóság sajtófőnöke. Azt is elmondta: a legkritikusabb területeken megtöbbszörözték erőiket.

 

Emlékezetes, a miniszterelnök és a nemzetgazdasági miniszter szeptember 6-án jelentette be, hogy a kormány döntött a 2011-es költségvetésben kialakuló elcsúszások kezeléséről, mintegy 100 milliárdos kiigazító csomagot jelentettek be a kihelyezett lovasberényi kormányülés után. A 100 milliárd forintos csomag egyik legjelentősebb eleme volt a 40 milliárdnyi többlet áfabevétel, amit a nemzetgazdasági miniszter a felgyorsított és hatékonyabb adóbeszedésből várt. A szeptemberi államháztartási adatok kapcsán már beszámoltunk arról, hogy már akkor jelentkeztek a NAV adóbeszedési hatékonyságot növelő lépéseinek hatásai. Az áfabevételek ugyanis szeptemberben 10%-kal növekedtek a tavaly szeptemberi időszakhoz képest. Banai Péter, a tárca helyettes államtitkára ennek kapcsán akkor azt mondta, hogy “az áfa-bevételi többlet egyértelműen meghaladja a népegészségügyi termékadó bevezetése miatti esetleges előzetes készletezések áfa-hatását”. Ezért “az áfa-bevétel növekedésének hátterében a NAV adóbeszedési hatékonyságot növelő lépései állnak”. Az adóhatóság idén 13%-kal több adózót vizsgált a tavalyinál. Az eredményhez az is hozzájárult, hogy a hatóság fejlesztette a revíziókat megelőző kockázatelemzési és egyedi kockázatkezelési rendszerét. A legkockázatosabb területeket jobban ellenőrizték, így a a gabonaszektort, a húsipart, a kiskereskedelmet, valamint a jövedéki termékek körét.

 

“Kollégáim sokszor huszonnégy órában látták el feladataikat. A közelmúltban folyamatosan végeztünk helyszíni ellenőrzéseket a kereskedelmi és vendéglátó-ipari üzletekben, idegenforgalmi rendezvényeken, valamint a szezonális termékeket árusító és szolgáltatásokat nyújtó adózóknál is, és vásárokon, piacokon. Olyan területeken is megjelentek a revizorok, ahol eddig sokan úgy gondolták, hozzájuk nem ér el a hivatal, egyebek mellett a luxusszolgáltatók, a távol-keleti árukat forgalmazók sem maradtak ki a szórásból. Az összehangolt akciók megtervezése és végigvitele ugyancsak komoly megterhelést jelent” – magyarázta a lapnak a sajtófőnök, aki azt is elárulta, hogy folyamatosan figyelemmel kísérték az adóhátralékok alakulását. “Az elhúzódó gazdasági válság és a negatív gazdasági környezet hatásainak enyhítése érdekében az adóhatóság a korábbinál is nagyobb figyelmet fordított a méltányosságra. Nem célunk ugyanis sem a működő adózók ellehetetlenítése, sem a pénz kivonása. Egyensúlyt kell tartani a költségvetés érdekeit biztosító behajtási tevékenység és az adózók működését segítő méltányosság között” – emelte ki.