Befuccsoltak a szocialista emlékeink – bezárnak a kommunista plázák?

A legtöbb már befuccsolt, van, amelyik eltűnt, néhányat elfoglaltak a kínai bérlők, több magyar milliárdosok tulajdonában vegetál, akad, amelyik megújult vagy épp arculatot vált, és most bőszen keresi a helyét. A szocializmus emblematikus nagyáruházainak nincs sok esélyük a 21. századi plázák mezőnyében, mindegyik máshogy próbál víz felett maradni – írja az origo.hu.

Heteken belül megszabadul az állványaitól és teljesen új külsőt kap az óbudai Flórián, a Sugár az Árkád árnyékában is él és virul, a Domus kiürítve várja, hogy valamit kezdjenek vele, a Skála Metró legalább félig üresen kong, és leginkább vegetál. A Corvin pedig, amely egy egykor gyönyörű palotában, az ország első mozgólépcsőjével valaha kifejezetten trendi volt, ma a 45 évvel ezelőtt ráeszkábált alumíniumburkolattal és ultraretró belső tereivel a szocialista múltat idézi. Nincs könnyű dolguk a fogyasztás letűnt csarnokainak azóta, hogy a 90-es évek második felétől kezdődően elborították a fővárost az új plázák, a vásárlói szokások és a bérlői igények is átalakultak, az utóbbi években pedig még a válság is beütött – olvashatjuk az origo.hu cikkében.

“A vegyes típusú áruházak kihaltak, az autóval nem megközelíthető helyekre nincs igény, és ma már nem oda mennek az emberek, ahol csak üzletek vannak. Kellenek az élettérfunkciók, mozik, éttermek, konditermek, vagyis az olyan terek, amelyek ott tartják a vevőket, és ahol találkozási pontok alakulnak ki” – magyarázza Rábai György. A BDO ingatlan-tanácsadási üzletágának partnere szerint a modern plázákkal ezért szinte lehetetlen felvenniük a versenyt a régimódi nagyáruházaknak, hacsak nem tudnak ebbe az irányba elmozdulni.

A túlélésnek láthatóan nem az a záloga, hogy magán- vagy állami kézben van-e az épület. Az egyik legjobban működő, sok felújításon és átépítésen átesett Sugár és a hónapok óta üresen tátongó Domus áruház például ugyanannak a milliárdos Várszegi Gábornak a tulajdonában van, aki a Napi Gazdaság rangsora szerint az ország 2. legvagyonosabb üzletembere, a Fotex-birodalom vezére. Két másik kövület – a Skála Metró és a Corvin – szintén egy magyar milliárdos kezében várja a szebb napokat. Annak a Balogh Ákosnak a tulajdonában, aki a 8,3 milliárd forintjával 65. leggazdagabb magyarként a teljes Libri-hálózatot is birtokolja, a Skála-Metróval és a Corvinnal azonban láthatóan nehezen tud mit kezdeni – folytatja az origo.hu.

Mindeközben félig üresen áll a multi befektetők pénzéből nemrégiben felújított egykori Divatcsarnok (Párisi udvar) több emelete, meglepően jól megy a sora viszont egy állami – fővárosi önkormányzati – tulajdonú egységnek, az óbudai Flóriánnak. A tulajdonos személye és tőkeereje tehát nyilván nagyon fontos, de a stratégia legalább annyira. Az egykori Budai Skálát például évekkel ezelőtt ledózerolták, és egy vadonatúj plázát építettek a helyére – ez is egy út -, miközben a régi nagyáruházak közül ma is nyitva van néhány. Ebből a korszakból a még működő négy legnagyobb – a Corvin, a Flórián, a Sugár és a Skála-Metro – példája mutatja, hogy ki hogyan próbál talpon maradni és milyen sikerrel, a közelmúltban elesett Domus esete pedig azt, hogy ez nem mindig sikerül.