Az OTP saját árfolyamrögzítős mentőcsomaggal bizniszel

Holnaptól bevezetik a hazai bankok azokat a termékkonstrukciókat, melyeket az árfolyamrögzítés néven ismertté vált rendszer keretében alkalmaznak a deviza alapú jelzáloghitellel rendelkező ügyfelek megsegítésére.

Gresa István, az OTP vezérigazgató-helyettese ma külön sajtótájékoztatón ismertette a bank ez irányú lépéseit, közölve: a bank az állami árfolyamrögzítésnél valamivel magasabb árfolyamszinten is lehetővé teszi a rögzítést. 10%-nál nagyobb részvételi arányra ma sem számítanak, ez az arány azonban az árfolyammozgások függvényében az OTP szerint ennek két-háromszorosa is lehet.

 

Az OTP már jó ideje alkalmaz hasonló adósvédelmi programokat – idézte fel Gresa István. A bank 2009-ben újította meg adósvédelmi termékeit, ezek segítségével sikerült az ügyfeleket olyan státuszban tartani, hogy megmaradt a lehetőségük ismét a jól fizetők közé kerülni. Az eszközök között a törleszőrészletek csökkentését, a futamidő hosszabbítását és a kettő kombinációját említette Gresa, ismertetve, hogy ezeket közel 10 ezer OTP-s ügyfél vette igénybe. A hasonló programban részt vevő ügyfelek harmada ma már rendes részletet fizet, harmada könnyített részletfizetést teljesít, harmadának nem sikerült rendezni a helyzetét.

 

Az augusztus 12-én induló, december 31.-ig igénybe vehető, államilag szabályozott árfolyamrögzítés mellett a bank saját Adósvédelmi Programot kínál ügyfelei számára, az OTP nem ül ölbe tett kézzel – közölte Gresa István. A két program Gresa szerint első körben az érintett ügyfeleknek azon 10%-át érinti, amelynek a helyzete instabil, ugyanakkor még nem estek 90 napon túli késedelembe. Akik igen, még van esélyük, hogy a késedelmüket ledolgozva jogosultak legyenek. A két program, illetve a további adóskönnyítő programok közül az OTP ügyfelei szabadon választhatnak, az árfolyamrögzítés igénybe vételét a bank ingyenesen teszi lehetővé. Közjegyzői okiratra (egyoldalú tartozáselismerés) és földhivatali kivonatra ugyanakkor szükség van, előbbi ára 15 ezer és 30 ezer forint között lesz, pontos összege rövid időn belül eldől – ismertette a vezérigazgató-helyettes. A folyamatok végigtekintése alapján az OTP-nél úgy vélik, ha valaki szeptember 4-e előtt adja be a fenti két dokumentumot, október 4-én fizetheti a csökkentett összeget (ekkor vonják le az OTP-nél a törlesztőrészletet).

 

Az OTP szintén 36 hónapra szóló saját programja arra szolgál, hogy akik nem feltétlenül döntenének az árfolyamrögzítésről december 31.-ig, ezt a jövő év március 31.-ig is igénybe vehessék. Ugyanakkor a fixálás árfolyamszintje is eltér az államitól: az OTP az államilag szabályozott szintén valamivel magasabb szintén, franknál 200, eurónál pedig 265 forintos árfolyamon is kínálja a rögzítés lehetőségét, ezáltal a gyűjtőszámlán kisebb tartozás halmozódhat fel.

 

Gresa úgy véli, a jelenlegi árfolyamszintek átmenetiek, az árfolyamrögzítés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy ezen időszak alatt ne kelljen ennek terheit elviselniük. Hangsúlyozta: a gyűjtőszámlán gyűlő tartozás csökken, ha a forint erősödik a frankkal szemben, és ők nem számítanak arra, hogy a frankárfolyam a jelenlegihez hasonló erős szinten maradna a következő három évre. Az OTP vezérigazgató-helyettese elmondta: arra vonatkozóan semmilyen kormányzati döntés nincs még, hogy előírja-e a kormány, hogy a 36 hónapos rögzítést követően ne nőjön 15%-nál nagyobb mértékben a törlesztőrészlet, Gresa információi szerint azonban erre jövő héten sor kerülhet. Magyarország jogállam, a felek kötelezettségét jogszabályok és szerződések rögzítik – hangsúlyozta a devizahitelek semmisségéről szóló véleményekre reagálva Gresa.