Az irodafejlesztések valódi arca

Egy új, Kelet- és Közép-Európa jelentősebb fővárosait vizsgáló negyedéves piacelemzési sorozat részeként megjelent a DTZ Skyline Tracker Budapest című riportja, az első elemzés, amely objektívan és átfogóan vizsgálja a Budapesten tervezett irodai projekteket.

Mivel az irodapiac értelmezése egyre nehezebbé válik – a tervezett átadásokra vonatkozó bizonytalan piaci információk eredményeként – a DTZ úgy gondolja, hogy nagyon fontos kialakítani egy világos, szisztematikus szemléletet a régió jelentősebb irodapiacainak tervezési fázisban lévő jövőbeni állományának megértésére.

A DTZ Skyline Tracker elemzései szigorú empirikus megközelítést alkalmaznak a készültségi szintek nyomon követésére, a tervezés kezdeti fázisától az építkezés előrehaladott állapotáig. A riport mérhető és objektív kritériumokon alapulva – rendszeres helyszíni megfigyelések és fényképes dokumentációk alkalmazásával – a fejlesztéseket aszerint osztályozza, hogy az építkezés milyen fázisban van szembeállítva az eredetileg tervezett átadási dátummal.

A 2009 nyári Skyline Tracker Budapest főbb megállapításai az alábbiak:
•    A DTZ-nek 1,8 millió m2 tervezett irodaterületről van tudomása, amelyek kisebb-nagyobb valószínűséggel 2009 júliusa és 2012 közt kerülnek átadásra. Közülük 37 ingatlan területén – összesen bruttó 485 000 m2-en – folyik építkezés, míg a többi 1,3 millió négyzetméteren tervezett 74 projekt még tervezési fázisban van.
•    A korai tervezési szakaszban lévő projektek 70%-a Budapest irodapiacának nem-központi részén vagy a periférián találhatók. Dél-Buda és a Külső Körút például az ebben a fázisban lévő ingatlanok 30%-áért “felel”.
•    A fejlesztés alatt álló 485 000 m2 budapesti irodaterület 17%-a a Központi Üzleti Negyed, Belső-Pest és Bel-Buda alpiacokon helyezkedik el, másik 17% pedig a Váci úti irodafolyosón. A többi projekt a piac nem-központi részén található. Dél-Pesten, Dél-Budán és a Külső-Körúton fejlesztik a projektek 41%-át.
•    A DTZ helyszíni megfigyelései szerint a fejlesztési fázisban lévő ingatlanok 39%-án szerkezetépítési munkálatok folynak. További 23%-uk esetében a héjazat kialakításán dolgoznak, a maradék 38%-ban pedig már folyamatban van a belső kialakítás.
•    A DTZ helyszíni felmérése – amely az építkezési fázis szerint súlyozott módszertant alkalmaz az egyes projektek készültségi fokának meghatározására – megállapítja, hogy a fejlesztés alatt álló irodaprojektek átlagosan 55%-os készültségi szinten vannak.
•    A főbb budapesti alpiacok közül a központi területeken a legelőrehaladottabbak az építkezési munkálatok.