Akinek drága Varsó, az Budapesten fektet be: a magyar piac idén duplázott

Az európai ingatlanbefektetési piac 25 milliárd euróra lassult 2011 második negyedévében, reflektálva az államadósság-válság okozta növekvő bizonytalanságra, derül ki a CB Richard Ellis Csoport (CBRE) legfrissebb kutatási adataiból. Az ingatlanbefektetések legerőteljesebben a skandináv országokban nőttek, főleg Finnországban.

Az ingatlanbefektetési piac Közép-Kelet-Európában szintén bővült, és elérte a 5,3 milliárd eurót 2011 első félévében. Az idei évben a befektetések összértéke már közelít a 2010. évi teljes 5,6 milliárdos forgalomhoz, a magyar piac pedig az idén 6 százalékra duplázta meg régiós részarányát. A leginkább likvid piac azonban továbbra is Varsó és Moszkva.


„A régió országaiban eltérő a növekedés, az erős fundamentumokkal rendelkező gazdaságokban jelentős az aktivitás emelkedése: főleg Varsóban és Moszkvában, de Csehországban is, ahol komoly, nagy értékű tranzakciók zárultak le. A forgalom közelít a 2006-os és a 2008-as első félévben mértekhez, és már „csak” 30-35 százalékkal marad el a csúcsidőszaknak számító 2006 II. félévétől 2007 második félévéig tartó időszaktól.” – nyilatkozta az elemzés kapcsán Patrick O’Gorman, a CBRE közép-kelet-európai tőkepiacokért felelős vezetője.
 

Tim O’Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős budapesti vezetője szerint a régióban tapasztalt befektetési forgalomnövekedés jó helyzetet teremt a budapesti piac számára. „Bár a volumen ismét közelít a 2006-os szinthez, a befektetők ma másképpen viselkednek, és ragaszkodnak a legjobb ingatlanokhoz. Az elérhető varsói kínálat szűkülése folytán néhány befektető már túlárazottnak véli a lengyel piacot és ismét körbenéz a régióban. Csehország már 2010 során is profitált ebből a trendből, és remélhetőleg ez vár a magyar piacra is az idén.”

A hitel- és az azt követő gazdasági válság 2008-tól jelentős hatással volt az irodafejlesztésekre Európa szerte, mégpedig a jövőbeli fejlesztések beszűkülésén keresztül. Az elkészülő minőségi ingatlanok hiánya pedig egyértelműen hatást gyakorolt a befektetési piacokra. A kontinens jelentős piacain az új irodák területe 30 százaléknál is nagyobbat eshet 2011-ben az egy évvel korábbi szinthez képest, és jövőre még tovább csökkenhet. Ennek eredményeképpen jelentősen kevesebb új iroda kerül a piacra az elkövetkező két évben, és várhatóan 2013-ban sem lesz változás.
 

„Régiónkban az új kínálat még sohasem volt olyan alacsony, mint az idei év első felében.” – hangsúlyozta Borbély Gábor, a CBRE közép-európai vezető elemzője. Mindössze félmillió négyzetméter új irodaterület készült el a régió 10 fővárosában (szemben a 2010. hasonló időszakában mért 1,1 millió négyzetméterrel), ráadásul ennek 60 százalékát Moszkvában adták át. „Az elkészült irodaterület minden piacon csökkent, és számos városban történelmi mélypontot ért el 2011 első felében. Varsóban és Prágában lassan változik a helyzet, az építkezések száma nő. Ugyanakkor a délkelet-európai régióban a görög hátterű bankok hagyományos terepe az ingatlanfejlesztés finanszírozása, ami negatívan befolyásolja ezen piacok már most is alacsony növekedési potenciálját.” – tette hozzá Borbély.
 

„A folyamatban lévő fejlesztések itthon is jelentősen csökkentek, alig 60.000 négyzetméter az építés alatt álló szabad irodaterület Budapesten.” – elemezte a helyi trendeket Varga Judit, a CBRE budapesti irodaügynökségi vezetője.
 

„Bár az üresen álló irodák aránya a tavalyi 20-21 százalékon beragadt, néhány fejlesztő lát lehetőséget a piacon. Minthogy a minőség és az elhelyezkedés mindig eladható, ez lehet az oka annak, hogy 2011 első félévében három irodaépületet is elkezdtek építeni teljesen spekulatív alapon.”