A megemelt helyi adó az egyetlen út

Jelentősebb helyi adó kivetésére kényszerülhetnek az önkormányzatok 2012-ben, ha a most tervezett formájukban lépnek életbe a helyi gazdálkodást meghatározó törvények. Addig is megoldásként marad a hitelfelvétel, már ha ebbe a bankok is beleegyeznek.

Gúnyos megjegyzések sokaságát keltette a hír, hogy Újpest önkormányzata ötmilliárdos hitelkeretért folyamodott. A IV. kerület fideszes vezetése ugyanis ezt már akkor tette, amikor a kormány egyértelműen leszögezte: a hitelfelvételt látják az önkormányzatok egyik legnagyobb problémájának. De nem Wintermantel Zsolt az egyetlen kormánypárti polgármester, aki pártja álláspontjával is szembefordulva újabb hitelt kért még, amíg lehet. Csak októberben Nagykanizsa és Jászberény közgyűlése is 1,4 milliárd, illetve 800 millió forintos hitelfelvétel mellett döntött, a legnagyobb városok közül pedig Debrecen és Pécs is megpróbálkozott ezzel az elmúlt hónapokban. Igaz, a pécsi közbeszerzést két héttel később vissza is vonták. Hivatalos magyarázat nem érkezett a miértre, a helyi ellenzék azonban azt állítja: nem volt már bank, amely felvállalta volna, hogy hitelt ad a városnak.

 

„Nehéz úgy tervezni, hogy egyszerre négy törvényre is várunk” – jellemezte a települések gazdálkodásának helyzetét egy önkormányzati forrásunk. Ahhoz ugyanis, hogy legalább alapszinten meg lehessen kezdeni a felkészülést a jövő évre, a 2012-es központi költségvetés és az adók új szabályozása mellett az elvileg szintén jövőre életbe lépő új önkormányzati törvényt, valamint iskolafenntartóként a köznevelési törvényt is ismerni kellene. Pedig az utóbbi kettőről még csak koncepció látott napvilágot, az adótörvényekről pedig még kérdéses, hogy a több mint száz kormánypárti módosító indítvány közül mennyit fogad el a parlament.

 

Könnyebbítést valószínűleg az jelenthet a települések számára, ha az önkormányzati törvény a mostaninál jóval nagyobb körben engedélyezi a helyi adók kivetését. Az ígéret erre Tállai András államtitkártól már elhangzott, Lázár János Fidesz-frakcióvezető és Rogán Antal , a gazdasági bizottság elnöke is támogatja, és értesüléseink szerint sok önkormányzat valóban számol is ezzel a lehetőséggel. Tállai korábban annyit mondott, hogy a városvezetők számára csak a választók előtti elszámolás jelentene korlátot, önkormányzati forrásaink pedig egyöntetűen állítják: bár szeretnék elkerülni, hogy több adót kelljen kivetniük, ha a jelenlegi helyzet nem változik, más választásuk nem marad.