A Csepel FC névadó szponzorává lett az Indotek csoport

Interjú Járosi Tamással, a Csepel SC Alapítvány társadalmi elnökével

 

– Önnek milyen kötődése van az Indotek csoporthoz?

 

– A cégcsoport alvállalkozója vagyok, de a Csepel SC Alapítványhoz nem ilyen módon kapcsolódom. Sportolói, sportvezetői múltam miatt kértek fel arra a feladatra, hogy a csepeli területre szánt sportkoncepció tovább fejlesztésében és megvalósításában vegyek részt. Ezen feladat miatt az alapítvány megválasztott társadalmi elnöknek, amely cím nem jár semmiféle döntési jogkörrel (nem vagyok a kuratórium tagja), valamint munkámat, ahogy a kuratóriumi tagok is,  társadalmi munkában végzem. Az én feladatom szimplán sportszakmai feladat, felmérni a helyi igényeket, analizálni a sportélet jelenlegi működését és szakmai javaslatokat tenni a szükséges fejlesztésekre. Emellett értelemszerűen az én feladatom a kapcsolattartás a helyi sport szervezetekkel is.

 

– Miért döntött úgy az Indotek csoport, hogy támogatja a Csepeli sportéletet?

 

– Az Indotek csoport elérte azt a vállalkozás méretet, ahol már illik, sőt kifejezetten szokás adakozni, társadalmi vagy civil szervezeteket segíteni. A cégcsoport évekkel ezelőtt a sport, ezen belül is inkább a tömeg és ifjúsági sport támogatása mellett kötelezte el magát, a Csepel SC Alapítvánnyal közös munka tehát erről szól. Önfinanszírozó sportkoncepció, sportakadémiai fejlesztések, és még sok egyéb lehetőség van az ötletek között, amelyekben egy dolog közös: A bizonytalan állami források nélkül is biztosítani a sport infrastruktúra fejlesztését és ami legalább ilyen fontos, a hosszú távú üzemeltetését is.

 

– A jelenlegi közvetlen támogatás (szponzoráció) sem újkeletű, az Indotek csoport évek óta nyújt a helyi sportegyesületek részére közvetlenül pénzügyi támogatásokat, többek között a labdarúgás utánpótlás csapatot már 2010-ben is szponzoráltuk. Amennyiben azonban eltekintünk a közvetlen pénzügyi támogatástól a szponzorációtól, akkor is az Indotek a csepeli sportélet legnagyobb támogatója. A Csepel SC alapítvány sporttelepeinek fenntartása jelenleg évi 110-120 millió forintba kerül. Az összeg korábban jóval nagyobb volt, takarékossági intézkedésekkel jutottunk el a mai szintre. A létesítményeket karban kell tartani, fűteni kell, fizetni kell az áramszámlát, takarítani, füvet locsolni, munkabéreket fizetni. A sporttelepeken élő 11 egyesület gyakorlatilag ingyen kapja a létesítmények használata mellett a fenntartáshoz szükséges szolgáltatásokat is. Az alapítvány fizet mindent, a közműdíjakat, a karbantartást és még a takarítást is.

 

– A működési költség hatalmas összegét évről-évre elő kell teremteni és az alapítvány valamint az Indotek csoport cégei ezen feladatot jelenleg már egyedül – az önkormányzat segítsége nélkül – oldják meg.

 

– A jelenleg nyújtott közvetlen pénzügyi segítségen kívül tehát az Indotek és az alapítvány által biztosított közvetett támogatás jóval nagyobb segítséget jelent a Csepel FC részére. 

 

– Miért pont a futball klub részesül kiemelt szponzorációban?

 

– A sport támogatások megítélése során többfajta szponzorációs szempontot lehet felállítani. Az egyik ilyen, hogy milyen népszerű az adott sport és mennyi emberhez képes eljutni, magyarul a szponzorációval mennyi fiatalt tudunk sportolási lehetőséghez juttatni. Ebből a megközelítésből a futball a legkönnyebben támogatható sport, amit jól mutat az is, hogy a Csepel SC alapítvány legnagyobb területét is a futballisták foglalják el és természetesen hozzájuk tartozik a legnagyobb sportolói bázis is. Mivel ez a bázis nagy, így a klub fenntartásához nem elegendő az, hogy az alapítvány ingyen biztosítja a infrastruktúrát, hiszen ezen felül egy futball klubnak további súlyos költségei vannak: nevezési díjak, fizetések, utazás, felszerelések biztosítása, stb. Úgy ítéltük meg, hogy az alapítványi támogatáson felül szükséges megsegíteni közvetlen adományokkal is a helyi futballistákat. A gazdasági válság miatt tudomásunk szerint a korábbi szponzorok nem, vagy csak csökkentett mértékben tudják az FC-t támogatni, így fennállt a veszélye, hogy az egész csepeli futball sport bajba jut. Reméljük az általunk nyújtott segítség egy időre legalábbis biztosítja a stabil hátteret a klubnak.

 

– Milyen további előrelépést várható a sporttelepen? Milyen tervei vannak az Alapítványnak?

 

– Rengeteg tervünk és elképzelésünk van. Többek között egy sportakadémiai rendszer bevezetésén dolgozunk, illetve a létesítmények fejlesztését tervezzük. Sajnos azonban eddig minden elképzelésünknek gátat szabott az önkormányzattal kialakult rossz viszony, amit talán jól mutat az a történet is, ami a Csepel FC a saját bőrén tapasztalt: a Béke téri sporttelepen az FC egy strandfoci pályát épített, amiből botrány lett, mert az önkormányzat a bevezetett változási tilalomra hivatkozva megjelent a területen és a pályaépítés (pár köbméter homok meg 2 kapu felállítása) abbahagyását követelte. Az esetről egyébként én is a csepelfc.hu honlapról tájékozódtam. Gondolom, hogy nem válik a csepeli polgárok kárára egy focipálya kialakítása, mégis, még ebből is “ügy” lett. 

 

– A jelenlegi helyzetből hogyan lehet akkor továbblépni?

 

– Természetesen nem adjuk fel a terveinket bármilyen nehéz is az ilyen jellegű tervek megvalósítása Magyarországon. Továbbra is dolgozunk a sportkoncepció megvalósításán és hamarosan részletesebb elképzeléseket mutatunk be, valamint tovább dolgozunk a helyi önkormányzat bizalmának kivívásáért. 

 

– Jelenleg egy sporthasonlattal élve egy hajóban utazunk az önkormányzattal, mi evezünk előre, ők meg ki akarnak borítani minket a hajóból, de addig is amíg ez sikerül, néha az ellenkező irányba lapátolnak.

 

– A helyzet nehezen fenntartható sokáig, ezért keressük a megbékélés lehetőségét és próbáljuk elérni, hogy a csónak amiben mindketten benne vagyunk, egy mindkét fél számára elfogadható irányba, közös erőbedobással és egyetértésben haladjon.

 

– Örülünk annak, hogy Csepel karakteres és a kerületért tenni akaró vezetéssel bír, azt gondoljuk, hogy a városrész ebből profitálni fog, hiszen jelen nehéz időkben szükség van céltudatos és határozott vezetőkre. Mindemellett azt is gondoljuk, hogy szükség van civil kezdeményezésekre, és privát szponzorokra is, hiszen a sporthoz, a sportélet szervezéséhez sok lelkes ember és végtelen mennyiségű pénz szükséges.  Ez utóbbit pedig már csak a privát szféra tudja előteremteni, persze csak akkor, ha szívesen látják szponzorként.

 

– Szeretném még megjegyezni, hogy a Csepel FC szponzorációja mellett az Indotek csoport a csepeli kajakosok szponzora is, Kozmann Györgyöt és Kiss Tamást közvetlenül is segíti a cégcsoport. A héten már csak az a dolgunk, hogy drukkoljunk nekik a sikeres VB szereplésért!!!