A bankárok Lengyelországra és Csehországra koncentrálnak

A kereskedelmi ingatlanbefektetések a közép-kelet-európai régióban 900 millió eurót tettek ki 2012 első negyedévében, ami 2009 harmadik negyede óta a legalacsonyabb forgalmat jelenti a térségben. – derül ki a CBRE legfrissebb elemzéséből.

Az alacsony forgalom mögött az egyre kevesebb elérhető finanszírozási forrás és a szűkülő befektetői feltételek állnak. A jelenlegi trendet követve a legtöbb tranzakciót Lengyelországban kötötték az elmúlt negyedévben. Egy feltűnő kivétel volt csak a régióban: a temesvári City Business Centre eladása a New Europe Property Investment (NEPI) befektetési alap számára. Az ügylet egyúttal az első jelentős irodaingatlan-tranzakció Romániában a piac 2009-es mélyponttól való elrugaszkodása óta. A másik jelentős üzlet a lengyel eszközöket is tartalmazó ProLogis portfolió megvásárlása volt a Hines Global REIT által.

 

Jos Tromp, a CBRE regionális kutatási és tanácsadási vezetője a jelentést kommentálva elmondta: „Az ingatlanfinanszírozáson érezhető növekvő nyomás megváltoztatta a Közép-Kelet-Európában aktív finanszírozók spektrumát. A bankárok Közép-Európára, kiemelten Lengyelországra és Csehországra koncentrálnak. Mindenesetre a kockázatkerüléssel társuló, kamatfelárra és hitel/tőke arányra vonatkozó banki feltételek csökkentik az első osztályú ingatlanok üzleteit még ezekben az országokban is.” Szlovákiában és főleg Magyarországon az ingatlanügyletek várhatóan leginkább a meglévő ügyfélkapcsolatoktól függnek, illetve attól, hogy a saját tőkével rendelkező vásárlók azon piacok felé fordulnak, ahol jelentős tőkeérték-növekedés lehetséges. Hacsak új típusú finanszírozók nem jelennek meg, a likviditás jelentős növekedése nem várható hamarosan – így ezeknek a piacoknak az egyszeri tranzakcióktól való függése fennmarad.

 

Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetési vezetője hozzátette: „Ahogyan előre látható volt, a magyar befektetési forgalom alacsony marad 2012 első felében. Várakozásaink szerint viszont – ahogyan 2011-ben is – az idei befektetési aktivitás jelentős része az év második felére koncentrálódik majd. A főleg Lengyelországban és Csehországban folyamatban lévő tranzakciókat tekintve azt várjuk, hogy az üzletek száma nőni fog az első negyedéves szinthez képest, de természetesen ebben a rendelkezésre álló finanszírozás továbbra is fontos szerepet játszik.” A CBRE “Befektetési Szándék 2012-ben” című kutatása alátámasztja ezt a helyzetet. A közép-kelet-európai régiót 2012-ben 340 európai befektetető és vagyonkezelő a három legvonzóbb befektetési lokáció között említette. Az első osztályú ingatlanok hozamai a legtöbb régiós fővárosban stabilak maradtak. A prémiumszektoron kívül az irodapiacon azonban némi hozam-emelkedés lehet tapasztalható a fenn említett okok miatt.