40 %-kal nőtt a közvetlen kereskedelmi ingatlanbefektetések volumene Európában

2010-ben az európai, afrikai és közel-keleti régió (EMEA) közvetlen ingatlanpiaci befektetéseinek összege várhatóan eléri a 100 milliárd eurót – áll a Jones Lang LaSalle piackutatásában. Ez 40%-os emelkedést jelent a 2009-es évben regisztrált befektetési összeghez képest.

A befektetési aktivitás már az év első három negyedévében is jóval meghaladta az előző év azonos időszakának teljesítményét és a negyedik negyedévre is hasonlóan jó eredményeket várunk. Az év utolsó negyedéve általában a legerősebb mind közül és a Jones Lang LaSalle előzetes adatai alapján 31 milliárd euró körül várható az ingatlan befektetések összege Európában. Ez 35%-kal magasabb, mint a harmadik negyedév befektetéseinek összege.
 
Európa-szerte látható a befektetési volumen emelkedése, de legfőképpen Németországban, ahol majdnem megduplázódott a befektetések összege 2009-hez képest, és a skandináv országokban, ahol a tavalyi értéknek több, mint a kétszeresét várják 2010-re.  Ezen a két befektetési piacon 33,5 milliárd euró összértékű ingatlan befektetést várnak a szakemberek. A közép-kelet európai régió megtartotta a tavalyi 6%-os részesedését az európai ingatlan befektetések terén, de a befektetési összeg 42%-kal nőtt 2009-hez képest.   

A határokon átnyúló tranzakciók 2010-ben is a teljes befektetési érték 50%-át tették ki. A Jones Lang LaSalle szakemberei szerint ez emelkedni fog, hiszen az elsősorban saját tőkéből, nem pedig hitelből vásároló, főleg ázsiai és közel-keleti befektetők továbbra is érdeklődnek a minőségi európai ingatlanok iránt.

2011-re további emelkedést várnak a szakértők, bár szerintük a növekedés üteme gyengül, 25-35%-kal lesz magasabb a befektetett összeg idén, mint 2010-ben, így 130 milliárd euró körül várható. Ez azzal magyarázható, hogy a globális hitelpiacok alapjaiban változtatták meg az ingatlanbefektetések dinamikáját, mivel a bankok továbbra is átstrukturálják hitel állományaikat és korlátozzák a befektetők rendelkezésére álló új hiteleket.

Chris Staveley, a Jones Lang LaSalle EMEA régiójának tőkepiaci igazgatója elmondta: “A befektetői megítélés Európa-szerte pozitív – befektetők széles köre érdeklődik eladó minőségi európai ingatlanok iránt és a rendelkezésre álló tőke is emelkedik, de a szűkös minőségi ingatlan kínálat visszatartja a befektetési volumen erőteljes növekedését. A nagy, likvid és átlátható piacok, mint az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország (főként London és Párizs) vonzzák az ingatlanalapok jelentős részét. Ugyanakkor a befektetők egyre több országra kiterjesztik az érdeklődésüket, így és idén fellendülésre számítunk a skandináv piacokon, Közép-kelet Európában és Moszkvában is.”        
Richard Bloxam, a Jones Lang LaSalle EMEA régiójának tőkepiaci igazgatója hozzátette: “2010-ben a kiskereskedelmi ingatlanok tették ki a tranzakciók 30%-át és az ingatlan portfóliók egyre növekvő hányadát képezik. Arra számítunk, hogy a kiskereskedelmi ingatlanok ebben az évben is a befektetők kedvelt célpontja marad.”   

A hitel és a szabályozás késleltette a kereskedelmi ingatlan befektetési piac felépülését a válság után, különösen a határokon átnyúló tranzakciók esetében, amelyek száma alacsonyabb volt 2010-ben, annak ellenére, hogy az állami befektetési alapok érdeklődnek az európai ingatlanok iránt. A bankok kezében van a 2011-es év ingatlanpiaca, mivel ők befolyásolják a tranzakciók pénzügyi feltételeit mindkét oldalon. A bankoknak csökkenteniük kell az ingatlan kitettségüket és nyomást kell gyakorolniuk a hitelt felvevőkre, hogy értékesítsék ingatlanjaikat, de mindezek mellett az új tranzakciókhoz is hitelt kell nyújtaniuk.

Chris Staveley szerint egyre több kereskedelmi ingatlant kínálnak eladásra, főleg az államosított bankok részéről annak érdekében, hogy csökkentsék az ingatlan kitettségüket. “Valószínű, hogy az ingatlanok kínálata egyre gyorsuló ütemben nő majd az év folyamán. Feltehetően egyre több nagy értékű ingatlan kerül majd értékesítésre, illetve csökkeni fog a rossz hitelek felszámolásának ideje. Ez a trend azt mutatja, hogy a bankok és a szolgáltatók úgy vélik, hogy a piac már kellően regenerálódott ahhoz, hogy méltányos árazást érhessenek el.”

A tőke forrásáról Richard Bloxam a következőket mondta: “Jelentős mennyiségű saját tőkével keresnek ingatlanbefektetéseket világszerte és ez pozitív befektetői megítéléssel és újra erősödő piaci alapokkal társul. Így várhatóan ebben az évben tovább nő a tőke elosztása. A különböző forrásokból származó tőke fontos a piacok stabilitása érdekében; biztosító társaságok, nyugdíjalapok és nyílt ingatlan vállalatok fognak befektetni, ezen kívül harmadik fél által irányított alapoktól, privát ingatlan vállalatoktól, állami befektetési alapoktól és gazdag magánszemélyektől várunk növekvő aktivitást.. A befektetők továbbra is kiemelten ügyelnek az egyes országok és az ingatlanok kiválasztására, mivel az államadósság és a bevétel fenntarthatósága kulcsfontosságú marad az ingatlan befektetési stratégiában.”