Folytatódik a kereskedelmi ingatlanpiaci fellendülés

A Cushman & Wakefield március 9-én megjelent „Nemzetközi Befektetési Atlasz 2011″ kutatásának előjelzése szerint a globális ingatlanbefektetési piac további javulása várható. A befektetési volumen növekedésének köszönhetően a 2010-es évvel ellentétben nagyobb figyelem irányul majd a másodlagos piacokra, így nem csak a főbb városok állnak majd az érdeklődés középpontjában.

•    A globális beruházások 5-10 százalékos növekedése várható 2011-ben, így a befektetések mértéke elérheti a 606 milliárd dollárt (485 milliárd euró)
•    Észak-Amerika és a fejlődő piacok vezető pozíciója továbbra is megmarad. Idén Dél-Amerikában és Kelet-Európában a befektetések 40 százalékos növekedése várható, mely nem csak a főbb városoknak, de a másodlagos piacoknak is kedvez majd
•    Ázsiában további növekedés várható, azonban Kína egyes részein a politikai megszorítások következtében visszaeshet az aktivitás
•    A hozamcsökkenés helyett a bérleti díj és jövedelememelkedés lesz jellemző

A riport előrejelzése szerint idén a bérlők határozzák meg a piacot, a hozamesés helyett bérleti díj és jövedelem növekedés lesz jellemző.

Az 56 ország kereskedelmi ingatlanbefektetési volumen változásait elemző riport szerint a befektetések mennyisége 42 százalékkal növekedett világszerte 2010-ben, ezzel 564 milliárd dollár (430 milliárd euró) összbefektetést érve el. A befektetési volumen továbbra is az eddigi legmagasabb érték 50 százaléka körül mozog, de így is 80 százalékkal az ötéves átlag előtt áll,, míg néhány piac új csúcsokat dönt – úgymint Ázsia és Dél-Amerika fejlődő piacai. A legtöbb területen a hozamok csökkenése volt megfigyelhető, a növekvő kereslet és a mérsékelt kínálat következtében. A nemzetközi átlag 21 bázisponttal 7,6 százalékra esett vissza és az előrejelzések szerint 2011-ben átlagosan további 30 bázispontos csökkenés várható.

Ázsia birtokolja a befektetésre legalkalmasabb régió címet – az elmúlt két év globális befektetéseink több mint felét produkálva, – a második helyen az Egyesült Államok a harmadikon pedig az Egyesült Királyság áll. A rangsor első 20 helyezettjének esetében 59 százalékkal nőtt a befektetések összege mivel a befektetők a legstabilabb területekre koncentráltak. A globális befektetések szempontjából legideálisabb városok rangsorát London vezeti, rögtön utána második helyen Tokió, majd New York és Párizs következik.

Greg Vorwaller, a Cushman & Wakefield befektetési részlegének nemzetközi vezetője a következőket nyilatkozta:„2011 további kihívásokat tartogat a nemzetközi befektetési piac számára.  Emellett, nagyobb kockázatokat kell vállalni a potenciális fejlődés fenntartása, az üzleti élet fellendülése és a pénzügyi stabilitás növekedésének érdekében, mely a vártnál is jelentősebb piaci aktivitást hozhat. Természetesen egyes országok eltérő mértékben fejlődnek majd, és a befektetőknek szem előtt kell tartaniuk az esetleges kockázatokat. Számukra ismét fontos tényezővé kell válnia a régiónkénti, országonkénti, szektoronkénti és pénznemenkénti diverzifikációnak.”

Bérlői Trendek

A nemzetközi bérlői piac 2010-ben javulni kezdett mely a bérleti díjak 2 százalékos emelkedéséhez vezetett. A fejlődés megoszlott a prémium és másodlagos lokációk között, valamint kialakult az ’ultra- prémium’ kategória, mely a legjobb helyek iránti magas keresletet mutatja.  

A leghatékonyabb ingatlanokra és piacokra koncentrálva minden szektorban tovább nőhet a bérbeadások mértéke 2011-ben. Európában és Észak-Amerikában az új fejlesztések hiánya és az ’A’ kategóriás területek üresedési rátájának csökkenése következtében bérleti díj növekedés várható. Ennek ellenére az általánosan magas kihasználtsági mutató és az árérzékenység alacsonyan tartja majd a bérleti díjakat, a riport előrejelzései szerint átlagosan 3-5 százalékon.  Ázsia és Latin-Amerika egyes területei fellendülést mutatnak, így itt 5-10 százalékos növekedés várható, a kínálat rugalmassága azonban azt sugallja, hogy ez a fellendülés nem lesz tartós.

David Hutchings, Partner, a Cushman & Wakefield európai kutatási részlegének vezetője a következőket fűzte hozzá: „A nemzetközi piac 2011-ben is megosztott marad, de mégsem annyira egyszerű, hogy „kétsávosnak” nevezzük – többsávossá válik majd, amint a bérlők és a befektetők kompromisszumok révén a piac más-más szegmenseit fogják irányítani. A előrejelzésünk azt feltételezi, hogy az észak-amerikai és közel-keleti helyzet rövid időn belül stabilizálódni fog, így az olajárak kockázati prémiuma nem áll majd a növekedés útjába. Ezt leszámítva a bérlőknek és befektetőeknek nem szabad figyelmen kívül hagyniuk a makrogazdasági és geopolitikai kockázatokat, valamint azt, hogy a környezetvédelmi és természeti veszélyek több területen egyre nagyobb hangsúlyt kapnak.”

Regionális teljesítmények

Habár minden régió javuló teljesítményt mutat, ennek mértéke és időbeni megvalósulása területenként változó. Amerika a befektetések mértékében, míg Ázsia a bérlői piac fejlődésében jár az élen – itt Amerika a második helyen áll – a hozamváltozás mértéke az EMEA és az amerikai régióban a legjelentősebb.  

Európa Közel-Kelet és Afrika (EMEA)

Az EMEA régióban a befektetési volumenek majdnem 50 százalékos növekedést mutatattak 2010-ben, ezzel 155 milliárd dollár (120 milliárd euró) összbefektetést érve el. Közép és Kelet-Európában 60 százalékkal, Nyugat-Európában pedig 56 százalékkal nőtt a befektetések mértéke. A nyár folyamán bekövetkezett lassulást követően a befektetői kereslet a múlt év végére megnövekedett. A kereslet leginkább a fizetőképes piacokra koncentrálódott, úgymint az Egyesült Királyságra, Németországra, Franciaországra és Svédországra, ahol ez megnövekedett aktivitást és a főbb ingatlanokra történő licitálást eredményezett. Annak ellenére, hogy ezeken a piacokon csökkentek a hozamok , egyes befektetők mégis új területek után kezdtek érdeklődi, úgymint Lengyelország, Oroszország és Törökország.

„Mára egyértelművé vált, hogy a piacra belépő tőke folyamatosan növekszik, a bankok cselekvésre ösztönözése, illetve kényszerítése következtében.” – mondta Michael Rhydderch az EMEA régió nemzetközi befektetési csoportjának vezetője – „a piacon lévő ingatlanok mennyisége ugyanakkor minden eddiginél nagyobb és a hitelek egyre inkább elérhetőek és megfizethetőek. 2011-re az aktív kereskedelmi környezet és a prémium kategóriás ingatlanok hozamaira tovább nehezedő nyomás lesz jellemző.”