Kamerák előtt és mögött térfigyelés a vagyonvédelemben

A térfigyelés és a személyiségi jogok szorosan összekapcsolódnak, amely örök vita forrása. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy megfigyelik magánéletüket és a felvételeket illetéktelenül használhatják fel. Esendő pillanatukat örökíti meg a kamera, amely később a neten nevetség tárgya lehet vagy egyéb rosszindulatú szándékkal alkalmazhatják.

Az azonban nem tagadható, hogy a térfigyelés bűnmegelőzési és -felderítési szempontból is felülmúlta a várt eredményeket a vagyon- és életvédelem területén. Továbbá az is kiderült, hogy az emberek – nem alapvetően bűncselekmény esetén – elfelejtkeznek arról, hogy kamerák össztűzében élnek.

Hatékonyság

Az Őrmester a 2000-es évek elején építette ki a székesfehérvári térfigyelő rendszert. Először a vasúti pályaudvar környékén csökkent 80-90%-os mértékben a bűncselekmények száma, majd a rendszer bővítése után a buszpályaudvar környékén is hasonló eredményességet értek el. Ezt a hatékonyságot a helyi járőrszolgálattal, rendőrséggel való szoros közreműködés, illetve az információk rendőrségen történő feldolgozása tették lehetővé.

Az Őrmester Vagyonvédelmi Nyrt. saját biztonságtechnikai fejlesztő, rendszerintegrátori csapata számos ügyfelénél (Coca Cola, TNT, SCANIA, ipari parkok, Mammut) végzett biztonságtechnikai auditot. Az audit eredményeként feltárt események, folyamatok alapján alakította ki a vagyonvédelmi rendszert vagy know-how alkalmazásával javasolt hatékonysági fejlesztéseket.

A térfigyelés

A technikai megfigyelés vagy más néven a térfigyelés, a vagyonvédelmi szolgáltatások elemeként a közbiztonság – az élet- és vagyonbiztonság – szerves részévé vált. A technika fejlődésével a biztonságvédelem komplex tevékenységgé fejlődött, amelyben együtt alkalmazzák az élőerős, a mechanikai és az elektronikus biztonságtechnikai védelmi formákat. A biztonságvédelmi szolgáltatások, kiegészítve az állami rendvédő szervek munkáját, csökkentik a polgárok személyét és vagyonát, illetve a társadalom biztonságát fenyegető jogellenes cselekményekből eredő kockázatokat, veszélyeket; növelik az állampolgárok szubjektív biztonságérzetét; na gyban segítik a rendőrség bűnmegelőző, bűnüldöző és felderítő tevékenységét.

A térfigyelés jellemzően közterületen és magárterületen folyik, amelyek jogilag is eltérő kategóriát testesítenek meg, kivéve a személyiségi jogok tiszteletben tartását. A közterületi megfigyelés kizárólag hatósági feladat lehet, míg magánterületen (bevásárlóközpont, kórház, pénzintézet stb) a tulajdonos feladata és joga ezen rendszerek használata.


Város a városban

A térfigyelés területén kiemelt objektumnak számítanak a bevásárlóközpontok. Rendelkeznek mindazzal, ami egy kisebb városban is megtalálható: általában 330-350 üzlet összesen 50.000 – 70.000 m2 vásárlói területen, mélygarázzsal, vendéglátóhelyekkel, butikokkal, beleértve a biztonsági szolgálatot, takarítókat, orvosi ügyeletet és az egyéb szolgáltató üzleteket, illetve az irányító menedzsmentet.

A vagyonbiztonságot komplexitásában kell vizsgálni. Külön elemeknek számítanak az egyes üzletek biztonsága, a közterületi üzletbiztonság, a bevásárlóközpont vonzáskörzetének biztonsága (pl. parkoló), illetve az egységes érdekek, amely pl. a tűzbiztonság. Az üzemeltető a kamerarendszerrel a nyilvánosság számára megnyitott magánterület biztonságát figyeli, elsősorban a közterületek és mellékhelységek védelmét biztosítja.

Kamera a bűnüldözésben

A kamerarendszer fejlődésével (jobb minőségű kamerakép, több kamera rendszerbe állítása) hatékonyabb a vagyonvédelmi feladatok ellátása. A technika alkalmazása segítséget nyújt a bűncselekmények (szándékos rongálás, lopás, verekedés, garázdaság) megelőzésben és felderítésben is. Ezek a rendszerek ezen túl segítséget nyújtanak vitás esetek rendezésére, amely között lehetnek kártérítési igények az üzletházzal szemben (pl. balesetek során megsérült személy, ill. anyagi kár keletkezett), őrszolgálat ellen tett panaszok kivizsgálására, bizonyítására.

Technológiai fejlődés

A ’90-es évek végén a biztonsági és térfigyelő rendszerek kiépítését nagyrészt visszatartó/elriasztó, bűnmegelőzési célokból tervezték és építették ki. Ma a rendszerek automatikusan visszajelzéseket, és rendszerelemek vezérlését önállóan bonyolítják pl. egy kerítésvédelmi rendszer részét képező térfigyelő pásztázó kamera a behatolás érzékelésekor az esemény területére fókuszálva, megkülönböztetve a szóban forgó területen történő mozgásokat, minősítve a mozgás méretét és típusát (személy, kisállat, jármű), addig követi a mozgásban lévő tárgyat, míg a képmező ;ben van, majd jelzést ad a szomszédos kamerának az esemény további figyelésére. A rendszer automatizált, azonban a bűnmegelőzés hatékonyságának fokozása érdekében a megfelelő szakképesítéssel rendelkező, gyorsan beavatkozni tudó személyzet szükséges.