Vidéken kevesebb hitel kell a lakásvásárláshoz

A Duna Huse szerint 15 millió forint feletti jelzáloghitelt a fővárosban vettek fel legnagyobb arányban, míg a kisebb ügyletértékek vidéken voltak gyakoribbak az idei harmadik negyedévben. Legtöbben 5-10 millió forint közötti jelzáloghitelt igényeltek: Budapesten 26-, nyugaton 38-, keleten pedig 47 százalék volt ezen ügyletérték aránya.

Az adatoknál a Duna House Hitelcentruma által közvetített, adott negyedév időszakában beadott ügyleteket vizsgálták a felvett hitelösszeg, kamatperiódus és futamidő alapján, területi megoszlásban. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény vizsgálatánál csak a hiteligénylés mellett benyújtott CSOK igények arányát vizsgálták, ez nem mutatja a teljes lakásvásárlás piacán felhasznált kedvezmények arányát.

Budapesten nőtt, míg vidéken stagnált az átlagos hitelnagyság az előző negyedévhez képest. Így a fővárosi átlagos hitelnagyság a harmadik negyedévben 15 millió forint, nyugaton 9,4 millió, keleten pedig 8,9 millió forint volt.

Az igénylők többsége 20 éves időtávra vette fel hitelét országszerte. Az ennél rövidebb futamidő vidéken, a hosszabb futamidő pedig Budapesten fordult elő nagyobb arányban. Előző negyedévhez képest nagyobb mértékű változás nem történt.

A hitelfedezeti mutató (loan to value, LTV) nem mutat kiugró változást az előző negyedévhez képest. Budapesten elhanyagolható mértékben, 1 százalékkal nőtt, vidéken pedig 1-4 százalékkal csökkent. Eszerint a vidéki ingatlanok értékének kisebb hányadát fedezik hitelből, míg a fővárosban minimálisan ugyan, de nagyobb hitelösszeget igényeltek az ügyfelek az ingatlan értékéhez képest.

Az adósságfék szabályoknak köszönhetően egyre többen választják a hosszabb távon fix kamatozású hiteleket, a rövid és a szintén szigorodó 5 éves kamatperiódusú hitelek aránya jelentősen csökkent. Az 5 évnél rövidebb kamatperiódusú jelzáloghitelek aránya a fővárosban csökkent legnagyobb mértékben, az előző negyedéves 15 százalékhoz képest, 9 százalékra esett vissza az októbertől már legszigorúbb szabályozás alá eső kategória. Nyugat-Magyarországon 9-ről 4 százalékra, Kelet-Magyarországon pedig minimálisan ugyan, de 11-ről 10 százalékra csökkent ez az arány. A legalább 5 év, de kevesebb mint 10 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek aránya 13%-ot csökkent egy negyedév alatt Budapesten.