Tarol a B-kategória Budapesten

A válság kitörésekor sokan azt jósolták, hogy az “A” kategóriás bérleti díjak versenyképesebbé válásával a “B” kategóriás irodapiac a krízis egyik nagy vesztese lesz. Az elmúlt két-három év azonban rácáfolni látszott ezekre a jóslatokra, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy egyre több befektető lát fantáziát a budapesti “B” kategóriás irodaházakban. Bérleti díjak, kihasználatlanság, tranzakciós hozamok a másodlagos piacon.

A pénzügyi-gazdasági válság kirobbanásakor az ingatlanszektorban sok helyről lehetett hallani olyan prognózist, hogy a “B” kategóriás irodaházak kárvallottjai lehetnek a krízisnek. A jóslat mögött meghúzódó érvek elsősorban arra épültek, hogy a kereslet drámai csökkenésével az “A” kategóriás irodaházak bérleti díjai csökkenni fognak, és így az “A” és “B” közötti különbség csökkenésével a “B” kategóriás házak veszítenek majd versenyképességükből. A megállapítás első része helytállónak bizonyult, vagyis az “A” kategóriás irodaházak bérleti díjai 20-30%-kal csakugyan csökkentek, de a “B”-ből “A”-ba való vándorlás javarészt elmaradt.

Egyrészt a sokak által várt bérlővándorlás általában véve is elmaradt az ingatlanpiacon, hiszen a tapasztalatok szerint a bérlők többsége a díjak zuhanására nem költözéssel reagált, hanem jellemzően a meglévő irodaházában használta ki megváltozott alkupozícióját, és tárgyalta újra a bérleti szerződését. Másrészt a bérleti díjak csökkenése értelemszerűen a “B” kategóriát sem kerülte el, amelynek versenyképessége döntő részben megmaradt az “A” kategóriával szemben.

Tovább a ReSourceinfo.hu cikkére.