Fejlesztések a nyugat-balatoni régióban

Települési összefogással kínálnak megfelelő programválasztékot a Balaton nyugati részén.

A régió egyetlen térségi TDM szervezete több mint 104 millió forintból fejleszt – ebből 30 millió forinttal a kerékpáros turizmust -, de az elnyert pályázati forrásnak köszönhetően a kedvezményeket kínáló West-Balaton kártya felhasználási lehetőségei is bővülnek.

Németország egyesítéséig a Balaton elbírta a viszonylag rövid szezont és a szabadidős programok hiányát, a kelet- és nyugat-német családok ráadásul rossz időben is szívesen találkoztak a magyar tengernél. A berlini fal leomlása után azonban már csak legfeljebb a nosztalgia hozta hozzánk ezt a vendégkört, ráadásul az elmúlt közel két évtizedben a belföldi turisták igényei is megnőttek. A Balaton környéki településeknek így nem sok választása maradt. Fejlődni kellett. A nyugat-balatoni régióban Balatongyörök, Gyenesdiás, Hévíz, Keszthely, Vonyarcvashegy és Zalakaros jó úton halad ahhoz, hogy a „vizes időtöltés” mellett egész évben olyan programokat kínáljanak, amelyeknek köszönhetően ne csak a nyári hónapokban legyen érdemes idelátogatni.

Vidor Játékmúzeum, Festetics Kastély, 20 állandó kiállítást bemutató keszthelyi múzeum, Hévízi tó, egregyi borospincék, Spiderland kalandpark, vonyarcvashegyi vízisípálya, Zalakarosi Fürdő, csak néhány lehetőség, amely kiválthatja a parti lángosost. A távolságok kicsik, a programválaszték pedig széles, így nem kell attól félni, hogy rossz idő esetén unatkozni kellene. Ehhez persze a turisztikai kínálat folyamatos bővítésére van szükség – hangsúlyozta Tar László, a Nyugat-Balatoni Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője. A szervezet egy nemrég megnyert 88 millió forintos Új Széchenyi Terv pályázatnak köszönhetően az elkövetkező közel két évben több mint 104 millió forintot fordít a régió fejlesztésére. Így, a tavaly útjára indított, kedvezményekre jogosító West-Balaton kártya egyre több településeken használható lesz, sőt a tavaly útjára indított térségi buszjáratnak köszönhetően még több turisztikai látványosság lesz könnyen elérhető. A west-balaton.hu weboldal szintén fejlesztésre kerül, többek között új programkereső készül, és a régió szolgáltatói is áttekinthetőbb formában, a korábbinál jóval több információval mutatkozhatnak be. Az idelátogatók részére a projekt talán legfontosabb része a kerékpáros turizmus fejlesztése lesz. Új kerékpárutak kijelölése mellett pályázati forrásból bővítik a kerékpár-kölcsönzői hálózatot, de sor kerül a kerékpárbarát szolgáltatások és szálláshelyek összegyűjtésére, illetve kerékpáros és digitális térkép is készülni fog a régióról.

A sikerhez szükség van az összefogásra, hiszen együtt a települések megfelelően széles választási lehetőséget tudnak kínálni a szabadidő hasznos és élményekben gazdag eltöltésére. A Nyugat-Balatoni Turisztikai Nonprofit Kft. nemcsak a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területén, de az egész Nyugat-dunántúli Régióban az egyetlen térségi TDM szervezet – emelte ki Tóth Gábor a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség program-végrehajtási igazgatója.  Az Új Széchenyi Terv TDM pályázati felhívás egyik alapvető célja éppen az volt, hogy a különböző szinten létrejövő TDM szervezetek – helyi, térségi és regionális – strukturálisan egymásra épüljenek, ezáltal hatékonyabban érvényesítsék a desztinációs marketing és egyéb szakmai tevékenységeket. Az összefogás itt láthatóan sikeres.