Ezer euró egy jó környezetvédelmi ötletért

Magyarországon már van olyan külföldi cég, amelyik szép summát ad, ha a dolgozó egy jó környezetvédelmi ötlettel áll elő.

„Vannak olyan, főleg nyugati nagyvállalatok Magyarországon, amelyek értékes műszaki cikkekkel ajándékozzák azokat az alkalmazottakat, akik használható ötlettel állnak elő az irodahasználat vagy a munkába járás terén. Tudunk olyanról, ahol egyfajta iránytaxit indítottak, ez összegyűjti a hasonló útvonalon bejárókat, megtakarítva ezzel sok üzemanyagot és csökkentve a légszennyezést, a zsúfoltságot. Van olyan is, ahol a jó ötletért 1000 eurót adnak és van olyan cég is, amelyik ingyen kerékpárhasználatot ad.”- érzékeltette az egyáltalán nem elterjedt gyakorlatot Bartha Zsombor környezetvédelmi és minősítési szakember.

thq-kert

Mint kifejtette, az nem elég, ha egy cégvezető rápirít az alkalmazottakra és azt mondja: mindenki kapcsolja le a villanyt, ha kilép a szobából. Hosszú távú, a mindennapokban használatos konkrét terv kell és számon kell kérni ennek végrehajtását. Utalt arra, hogy a környezetvédelmi szempontból már hivatalos minősítésen átesett épületeknél részletekbe menő eljárás rendet alakítottak ki a műanyagpalackok gyűjtésén keresztül a dolgozók minél magasabb fokú környezettudatosságának ösztönzéséig.

A környezet értő védelme az épületek zöld minősítésének egyik kulcsfontosságú eleme. Maga a minősítés ugyan rohamosan fejlődik és kezd kialakulni egy kisebb iparág is, de Magyarországon egyelőre csak 70-80 régi és új épület kapott valamilyen fokozatú környezetvédelmi minősítést. Ez a szám azonban néhány éve csak ötöd ekkora volt. Ezzel a mai számmal ugyanakkor a vezetők között vagyunk Közép-Európában. A minősítési piacon jelenleg kb. 10 cég mozog, számuk a következő évben növekedhet. A sok irodaház, bevásárlóközpont és középület mellett új megbízás lehet számukra a tervezett budapesti olimpiai létesítmények minősítése is, erről itt írtunk.

A beruházók és tulajdonosok 10-12 évvel ezelőtt még azzal utasították vissza a minősítő cégeket és a munkájukhoz kapcsolódó szolgáltatókat, hogy úgymond túl drágák. A cégvezetők – nem valós adatokra hivatkozva – azt mondták, hogy legalább 5-10 százalékkal megdobja egy irodaház bekerülési költségét a minősítés.

„Valójában 1-2 százalékról van szó, ami elhanyagolható. Ugyanakkor e nélkül ma már elképzelhetetlen piacra dobni egy üzleti célú ingatlant. A befektetők ugyanis nagyon megnézik, hogy milyen típusú és milyen fokozatú zöld minősítése van az épületnek” – fűzte hozzá Bartha Zsombor.