Nem voltak ésszerűen előreláthatóak a körülményváltozások

Parlament előtt a törvényjavaslat, amely a devizahitel szerződéseket fogja szabályozni, cél a szerződések tisztességtelen feltételeinek kiküszöbölésével fenntartani a megkötött szerződéseket.

A kormány előterjesztésében rendezi többek között a Kúria által tisztességtelennek nyilvánított árfolyamrés kérdését, és az ahhoz kapcsolódó elszámolási kötelezettséget, a folyamatban lévő eljárásokra irányadó rendelkezéseket, valamint részletesen kifejti, mit kell érteni az alatt a Kúria által is említett 7 alapelv alatt, amely alapján az egyoldalú szerződésmódosítás tisztességtelen és így semmis.


A javaslatnak az is célja, hogy lehetőséget biztosítson a pénzügyi intézmények számára az önkéntes jogkövetésre, hogy csak azok az ügyek kerüljenek bíróság elé, amelyekben a felek között nem csak elszámolási, hanem érdemi jogvita is van. A javaslat elsősorban a pénzügyi intézmények feladatává teszi, hogy az általuk alkalmazott általános szerződési feltételekből kiiktassák a tisztességtelen kikötéseket.


A kormány kifejti: a deviza alapú hitel-, kölcsön- és pénzügyi lízingszerződések több évig fennálló, tartós jogviszonyok, amelyek “a társadalom széles rétegeit érintik”, mivel még mindig több mint félmillió ilyen típusú szerződés létezik.


A kabinet szerint egyértelmű, hogy a 2008-ban kezdődő válság miatt ezeknél a szerződéseknél a szerződéskötéskor fennálló körülmények utóbb bekövetkezett megváltozása az adósok tömegeinek lényeges jogos érdekét sértette. “Ezek a körülményváltozások nem voltak ésszerűen előreláthatóak és jelentős mértékben túlmentek a normális változások kockázatán” – olvasható az indoklásban.


A kormány a javaslatban is megismétli, hogy az Országgyűlés idei, őszi ülésszakán újabb jogalkotási lépések szükségesek: ekkor rögzítik majd az elszámolás végleges szabályait, az egyéb anyagi jogi kérdéseket, valamint a jogkövetkezményeket.

 

Mivel tehát az elszámolás módja még nem ismert, a pénzintézetek az önkéntes jogkövetést a szabály ismeretének hiányában nem gyakorolhatják. Szabály pedig ősz előtt nem várható, vagyis legkorábban három, de maximum hat hónap múlva tudatják meg az érintettek, hogy hogyan is kellene elszámolni egymással.