Ezért vásárol az MNB luxusingatlanokat

Múlt héten érkezett a hír, hogy az MNB egy használaton kívüli MTA-épülettömböt vásárolt a Rózsadombon, közel 3 milliárd forintért. Az elmúlt bő egy évben az ország egyik legaktívabb ingatlanpiaci befektetőjévé vált Magyar Nemzeti Bank közleményben reagált a vele szemben megfogalmazott kritikákra.

“A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – más európai jegybankok gyakorlatával megegyező – ingatlanvásárlásai a nemzeti tulajdont gyarapítják, közpénzből teremtenek közvagyont. Az MNB visszautasítja az ingatlanvásárlásokkal kapcsolatban megfogalmazott, alaptalan, politikai célzatú vádakat.

A MNB vezetése a jegybanktörvénnyel összhangban megfogalmazott Alapokmányában foglaltak szerint arra törekszik, hogy a monetáris politika felelős irányításával hozzájáruljon a fenntartható gazdasági növekedés feltételeinek megteremtéséhez, és a társadalmi jólét növeléséhez. Az MNB – fenntartható pozitív eredmény esetén, annak mértékéig – a gazdálkodásra vonatkozó jogszabályokat betartva szabadon dönt arról, hogy ezt a stratégiáját miként valósítja meg. A jegybank nyeresége a közösség pénze, amelyet az MNB közösségi célokra fordít, ezzel közösségi, nemzeti vagyont teremtve.

A Magyar Nemzeti Bank ingatlanvásárlási gyakorlata megegyezik a központi bankok nemzetközi gyakorlatával. A német jegybank több üdülőt, Berlinben vendégházat és két képző- és tréningközpontot üzemeltet, emellett művészeti gyűjteménnyel, valamint érem- és bankjegygyűjteményt tartalmazó pénztörténeti központtal rendelkezik. Az osztrák jegybank sport- és tréningközpontot, illetve banktörténeti múzeumot működtet Bécsben, míg a lengyel központi bank három üdülő- és szabadidő központot tart fent. A Bank of England művészeti gyűjteménye mellett nagy hangsúlyt fektet az oktatásra, és a Központi Banki Tanulmányok Központjának üzemeltetésével támogatja a brit pénzügyi képzést. Ugyancsak képzési céllal hozta létre oktatási intézetét a francia központi bank is.

[…]

A jegybanktörvény értelmében az MNB a törvényben foglalt feladatai végrehajtása során csak a jogszabályoknak van alárendelve, így ingatlanvásárlásra vonatkozó, illetve más döntéseit a kormánytól, az ellenzéki pártoktól és a pénzpiaci lobbiktól függetlenül hozza meg. Az MNB minden, a függetlenségét sértő, vagy korlátozni próbáló pártpolitikai nyomásgyakorlást visszautasít.”