Lombházat gyereknapra! Van még 5 nap elkészíteni!

Melyik gyerek ne örülne egy kis kerti kuckónak fenn a lombok között? Valószínűleg mindegyik. Ügyes apukák pedig akár el is készíthetik. A művelet persze nem egyszerű, ezért álljon itt néhány jó tanács, Pete Nelsontól, a Házak a fa tetején című műsor szakértőjétől, aki a Houzz.com-nak adott interjút.

Kép forrása: sinclairstoryline.com

A fák élőlények

A fák élőlények, ezért fontos, hogy tiszteljük őket, és tekintettel legyünk arra, hogy növekednek és mozognak is. Mindez persze nemcsak annyit jelent, hogy növesztenek néhány ágat, a törzsük egyre vastagabb lesz, ezért lombház készítéskor ügyelni kell arra, hogy legalább 15-25 cm-t hagyjunk a törzs körül a növekedéshez.

Ősfás telken elhelyezkedő ház Csobánkán

Még több képért kattintson a fotóra!

Egy nagyobb vihar esetén a fák mozognak, hajladoznak is az erős szélben, ezért érdemes csavarokkal és függesztő kábellel rögzíteni. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne használjunk túl sok csavart kis felületen, ekkor ugyanis a fa betegnek tekinti majd azt a részt, ahol a csavarok vannak, és igyekszik megszabadulni tőle. A legjobb, ha csak egy csavart használunk egy 30×30 cm-es felületen.

Milyen fára építsünk?

Mindenképp csak egészséges fára építsünk lombházat. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy a kiválasztott fa valóban egészséges-e, kérjük szakember segítségét. Bizonyos fafajok jobban tűrik, hogy csavarokkal bármit is rögzítsünk rájuk, ilyenek például a vörösfenyő, illetve a legtöbb tűlevelű, de a tölgy, a kőris, a hárs, a bükk és a gesztenyefa is kiváló lehet, ha elég nagy és egészséges. Kerüljük azonban a nyárfát, a fűzféléket vagy a diófát.

Ha nincs megfelelő fa az udvarunkban, egy játszótérrel is meglephetjük gyermekünket. Például egy ilyennel, mint ami ennek szigetszentmiklósi családi háznak az udvarán is látható.

Még több képért kattintson a fotóra!

A megfelelő építőanyag kiválasztása

Természetesen az sem mindegy, milyen fát használunk az építkezéshez, Nelson az impregnált fenyőt, vörösfenyőt vagy cédrust javasolja, ezek ugyanis a legellenállóbbak a külső környezeti hatásokkal szemben.

Egy kis kutatás

Hogy egy fa mekkora lombházat bír el, az minden esetben az adott fától függ, ezért járjunk utána, hogy mekkora lombházat építhetünk rá. Ha a fa önmagában nem bírja el azt a súlyt, amit terveztünk, mindenképp támasszuk alá cölöpökkel is.

Egy II. kerületi családi ház telkén áll ez a két gyönyörű fa. Ők már biztosan elbírnának egy nagyobbacska lombházat is.

Még több képért kattintson a fotóra!

Esővíz elvezetés

Ha az esővíz nem tud lefolyni a tetőről, nem lesz hosszú életű a lombház. Ezért legalább 12-15°-os dőlésszögű tetőt készítsünk.

Építkezzünk elemekből!

Fent a magasban nem könnyű egy falat megépíteni, ezért építsük meg a falakat lent a földön és egyenként emeljük a magasba, ahol a helyükre szerelhetjük őket.

Végül, de nem utolsó sorban: Beszéljünk a szomszédokkal!

Nincs annál kellemetlenebb, mint amikor a szomszéd panaszkodik, hogy a gyerekünk az új lombházából pont az ő kertjébe lát. Ezért még az építkezés megkezdése előtt beszéljünk a szomszédokkal, és tudjuk meg, nem zavarja-e majd őket a felépítmény.