Visszatérhet a növekedés a román építési piacra

2011-ben a román teljes építési teljesítmény csak enyhe csökkenést regisztrált, de a lakásépítési alszektor 2009 és 2012 közötti közel 42%-ra becsült zuhanása miatt (reálértékben) nominálisan is csak 2013-ban éri el a teljes új építés és felújítás a válság előtti szinteket.

Az építőipari cégek várják az új közbeszerzési pályázatok meghirdetését hogy elkezdhessék az új projekteket. Jelentős mennyiségű EU forrás áll rendelkezésre az ország infrastruktúrájának fejlesztésére, de időbe fog telni, amíg az új román kormánynak meglesz a megfelelő szakértelme a pénz hatékony felhasználására. 2011-ben a lakáspiac nem tudott magához térni a 2009-2010-es években tapasztalt hatalmas csökkenés után, bár a visszaesés üteme csupán évi 6.8% volt. A lakás szektor lesz az utolsó, mely növekedési pályára állhat. Jól jelzi ezt az egyre kisebb számú kiadott építési engedély, mely tendencia várhatóan 2013 első félévéig folytatódni fog. Még ha az árak lejjebb is mennek, ez középtávon nem hoz majd növekedést a piacon, mivel az áremelkedés az építőipar csúcspontján nagyban spekulatív volt. 2010 és 2014 között a lakásépítés részesedése a teljes építési teljesítmény 26-28%-ára fog süllyedni, míg 2014-től Románia makrogazdasági stabilitásának javulása gyors növekedést hozhat az alszektorban.

 

A nem-lakás célú magasépítés az egyedüli alágazat, mely 2011-ben fellendülést regisztrált (mintegy 10%-ot változatlan áron), és mivel 2012-2014 között számos iroda és kereskedelmi projekt befejezésére számítunk, a szegmens megtarthatja ezt a lendületet az elkövetkező években. A befektetőknek és fejlesztőknek azonban 2012-ben is sok bizonytalansággal kell számolniuk, mind a mind a külső mind a belső piacokon: a csökkenő lakossági fogyasztással, az euróövezet adósságválságából adódó kockázatokkal, és a kulcsfontosságú exportpiacok alakulásával. Így a következő években a korábban megkezdett projektek befejezése mellett újabb halasztások és kedvezőbb piaci feltételekre váró programok is jelen lesznek.

 

Arra számítunk, hogy a mélyéépítés teljesítménye 2012-ben meghaladja a válság előtti szintet, majd 2013-2014-ben stabil növekedési pályán marad. A háttérben az EU strukturális alapok által biztosított finanszírozás áll, valamint az a tény, hogy égető szükség van Romániában az infrastrukturális építmények építésére és korszerűsítésére. Ezen kívül, a román kormány is keres befektetőket olyan nagyprojektekre, melyek kívül esnek a EU operatív programjain. Összességében a növekedés visszatérhet 2012-ben a román építési piacra azzal, hogy a közlekedési projektek, különösen az autópályaépítések, többletfinanszírozást kapnak.